Lakáspolitikai kutatócsoport

A lakhatás intézményi struktúrái Magyarországon
– különös tekintettel a Református Egyház és
a Református Szeretetszolgálat intézményrendszerére

A kutatás célja a magyar lakhatási struktúrák intézményi környezetének átfogó vizsgálata, különös tekintettel a Református Egyház és a Református Szeretetszolgálat szerepére, valamint a közösségi támogatás jelentőségére és lehetőségeire az életkörülmények javításában.

Kutatás célkitűzései és tartalma

  1. A magyar lakhatási rendszer struktúráinak és finanszírozási modelljeinek áttekintése, különös tekintettel az állami, önkormányzati, egyházi és civil szervezetek szerepére.
  2. A Református Egyház és a Református Szeretetszolgálat lakhatással kapcsolatos tevékenységeinek és szolgáltatásainak részletes elemzése, különös figyelmet fordítva az időskori lakhatási kérdésekre.
  3. Az egyházi és civil szervezetek által nyújtott szolgáltatások és támogatási formák összehasonlító elemzése.
  4. Az időskorú lakhatási szükségletek és spirituális támogatási lehetőségek azonosítása.


„A lakhatás intézményi struktúrái Magyarországon” kutatás célja a magyar lakhatási rendszerek struktúrájának részletes feltérképezése, különös tekintettel a Református Egyház és a Református Szeretetszolgálat szerepére. A lakhatási problémák elemzésén keresztül a kutatás törekszik bemutatni, hogy az állam, az önkormányzatok, az egyházi és civil szervezetek hogyan vesznek részt a különböző lakhatási formák és támogatások biztosításában. Különös figyelmet kapnak a bérlakás- és támogatott lakhatási rendszerek, valamint azok a speciális szükségletek, amelyek az időskorúak számára a lakhatás körülményei között felmerülnek, beleértve a spirituális támogatási igényt is.

A kutatás során statisztikai adatgyűjtés és elemzés révén számszerűsített képet adunk a lakhatási helyzetek eloszlásáról és jellemzőiről Magyarországon. Ezt kvalitatív interjúkkal egészítjük ki, amelyek az érintett lakosság és a szolgáltatók nézőpontját tárják fel, ezáltal mélyebb megértést nyújtva a lakhatási kihívásokról. Az esettanulmányok a gyakorlatban bevált megoldásokat vizsgálják, különféle szervezetek és intézmények részvételével.

A kutatás eredményeként a projekt egy átfogó tanulmányt készít, amely nemcsak a magyar lakhatási rendszerek strukturális és finanszírozási aspektusait elemzi, hanem gyakorlati javaslatokat is megfogalmaz a közösségi lakhatási modellek erősítésére és az idősek lakhatási szükségleteinek támogatására. A kutatás összegző konferencián kerül bemutatásra, elősegítve a lakhatási struktúrák fejlesztését és a társadalmi szerepvállalás lehetőségeinek szélesítését a református közösségek és más érdeklődők számára.


Kutatási módszerek

- Statisztikai elemzés: hivatalos adatforrások (KSH, önkormányzati és egyházi adatok) elemzése.
- Kvalitatív interjúk: személyes interjúk készítése az időskori lakhatás speciális szükségleteinek és támogatott lakhatási formáknak feltárására.
- Esettanulmányok: példák feldolgozása különböző szervezetek gyakorlatából.


Résztvevők:

Mészáros József (GESZK): A bérlakás kérdéskörének elemzése

Birinyi Márk (GESZK): Statisztikai és demográfiai elemzés

Czibere Károly (GESZK): Az időskori lakhatás támogatási struktúrái

Siba Balázs (GESZK): Időskori életkörülmények, spirituális kérdések vizsgálata

Sükösd Anikó (GESZK): Támogatott lakhatási programok és interjúk

Kiss Paszkál (BTK Pszichológia): A közösségi szerep feltárása az életkörülmények javításában

Gergely Andrea (BTK Szociológia): Lakótelepi struktúrák szociológiai elemzése


Várható eredmények

A kutatás eredményeként átfogó tanulmány és több szakmai publikáció készül a magyar lakhatási intézményi struktúrákról. Az eredmények gyakorlati javaslatokat nyújtanak a Református Szeretetszolgálat számára az idősek támogatására és közösségi lakhatási modellek kialakítására. A kutatás végén konferencia is megrendezésre kerül, ahol az érintett szereplők megvitathatják a kutatás eredményeit.

Közösségi Média

Károli Podcast

Sport a Károlin

Sport a Károlin

Napi biztatás

Galéria

 

nyelvvizsgaközpont

 

Online tanácsadás 

Diáktanácsadó központ