Nyílt nap banner

Rekreáció és életmód alapképzési szak

Képzés:

  • Rekreáció és életmód alapképzési szak
    nappali munkarend, Budapest

 

Képzésért felelős intézet: Életmód és Testkultúra Intézet

Felvételi vizsgán szerezhető intézményi többletpont: max. 50 pont

Felvételi vizsga módja: írásbeli

 

  1. Felvételi követelmények

 

a, Egészségügyi alkalmasság igazolása: orvos által kiadott igazolás feltöltése a felvi.hu E-felvételi dokumentumkezelő felületére legkésőbb július 09-ig.

Az alábbiakkal tudja az egészségügyi alkalmasságot igazolni:

  1. 3 hónapnál nem régebbi sportorvosi vizsgálat/igazolás
  2. érvényes versenyzői igazolvány
  3. szakmai alkalmassági vizsgálat (annak vizsgálata, hogy egészségtudományi, testkulturális és sporttudományi képzés megkezdésére alkalmas-e). Ezt a vizsgálatot csak foglalkozás-egészégügyi szakellátó hely végezheti! A foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet 15. mellékletét képező formanyomtatványon igazolja a szakmai vizsgálat eredményét.

 

b., Sikeres alkalmassági vizsga teljesítése. Az alkalmassági vizsgára maximum 50 pont adható!

Az alkalmassági vizsga két részből áll:

  • Motivációs beszélgetés              (max. 20 pont)
  • Motoros alkalmassági vizsga    (max. 30 pont)

 

b/1. Motivációs beszélgetés

A motivációs beszélgetés célja: képet alkotni a jelentkező személyiségéről, szakmai előéletéről, kompetenciáiról, érdeklődéséről és terveiről.

A motivációs beszélgetés értékelése: max. 20 pont

 

b/2. Motoros alkalmassági vizsga

  1. A motoros alkalmassági vizsga célja: annak megállapítása, hogy a jelentkező rendelkezik-e azokkal az alapvető motoros képességekkel, melyek szükségesek a választott rekreáció és életmód alapképzési szak szakmai mozgásanyagának elsajátításához és szakemberként a szakma műveléséhez.
    A motoros vizsga értékelése: max. 30 pont
  2. A motoros alkalmassági vizsga része kiváltható testnevelés tantárgyból tett, legalább középszintű érettségi vizsgával.
  3. Nem mentesíthető a motoros alkalmassági vizsgarész alól az a jelentkező, aki a testnevelés érettségi vizsga gyakorlati vizsgarészét szóbeli vizsgával pótolta, és az érettségi bizonyítványt, illetve a tanúsítványt az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet 37. § (3) bekezdése alapján ennek megfelelően záradékkal látták el.

 

A motoros alkalmassági vizsga részei és tartalma:

  1. Mozgáskoordinációs képességek vizsgálata (max. 10 pont)
    1. A teszt célja: a mozgáskoordináció (pl: egyensúlyozó, ritmus, kinesztézia, térbeli tájékozódó képesség, hajlékonyság/lazaság) harmóniája a mozgáskultúra egyik legfontosabb összetevője.
    2. A vizsgálat a gimnasztika gyakorlatanyagán keresztül elemzi az alapvető mozgások, mozdulatok és helyzetek végrehajtásának gazdaságos, esztétikus és csiszolt kivitelezésének színvonalát.
    3. A teszt leírása: Egy szakmailag képzett oktató az alkalmassági vizsgán résztvevők előtt helyezkedik el és kb. 8-10 perces általános bemelegítést nyújtó gyakorlatsorokat mutat be folyamatosan, példaszerű módon, zenére.
    4. A jelentkezőknek (egyidőben max. 4-5 fő) az oktató által bemutatott gyakorlatsorokat kell a lehető legrövidebb átállási idő alatt a lehető legpontosabban leutánozni.
    5. A teszt értékelése: A leggyengébb minősítés 1 pont, a legmagasabb minősítés 10 pont.

  2. Fittségi teszt (max. 20 pont)
  1. HELYBŐL TÁVOLUGRÁS (cm): Az alsó végtag dinamikus erejének mérése. Kiinduló helyzet: a jelentkező az elugró vonal mögé áll úgy, hogy a cipője orrával a vonalat nem érinti. Feladat: térdhajlítás – ezzel egy időben páros karlendítés hátra, hátsó rézsútos mélytartásba, előzetes lendületszerzés, – majd erőteljes páros lábú elrugaszkodás és elugrás előre. Értékelés: az utolsó nyom és az elugró vonal közötti távolságot mérjük cm-ben. Három kísérletből a legjobbat értékeljük. A feladatra adható pontszám 1 és 5 pont között kerül megállapításra az alábbi táblázat alapján:

ugrás távolsága (cm) férfiak

160 - 169

170 - 179

180 - 189

190 - 199

200 -

ugrás távolsága (cm) nők

130 - 139

140 - 149

150 - 159

160 - 169

170 -

pontszám

1

2

3

4

5

 

  1. HASONFEKVÉSBŐL TÖRZSEMELÉS FOLYAMATOSAN (4 perc/db): A hátizmok dinamikus erő-állóképességének mérése. Kiinduló helyzet: a jelentkező hason fekszik úgy, hogy a homlokával megérinti a talajt és mindkét karja laza tarkótartás helyzetében van. A lábakat nem kell leszorítani. Feladat: 1. ütem: törzsemelést végez, 2. ütem: összeérinti a könyökét az álla alatt, 3. ütemre visszanyit oldalsó középtartásba, 4. ütem: törzsét leengedve visszafekszik a földre. Értékelés: a szünet nélküli, szabályosan végrehajtott ismétlések számát vesszük figyelembe. A feladatra adható pontszám 1 és 5 pont között kerül megállapításra az alábbi táblázat alapján:

folyamatos ismétlések száma (férfiak)

30 - 39

40 - 49

50 - 59

60 - 69

70 -

folyamatos ismétlések száma (nők)

28 - 37

38 - 47

48 - 57

58 - 67

68 -

pontszám

1

2

3

4

5

 

  1. HANYATT FEKVÉSBŐL FELÜLÉS FOLYAMATOSAN (4 perc/db): A hasizmok erő-állóképességének mérése. Kiinduló helyzet: a jelentkező tornaszőnyegen a hátán fekszik és mindkét térdét 90 fokos szögben behajlítja, talpa a talajon. Laza tarkótartás előre néző könyökkel. Feladat: a jelentkező felül, könyökével megérinti azonos oldalon a combokat. Hanyatt fekvés és újabb felülés következik folyamatosan. A lábakat nem kell leszorítani! Értékelés: a szünet nélküli szabályosan végrehajtott felülések számát vesszük figyelembe. A feladatra adható pontszám 1 és 5 pont között kerül megállapításra az alábbi táblázat alapján:

folyamatos ismétlések száma (férfiak)

40 - 49

50 - 59

60 - 69

70 - 79

80 -

folyamatos ismétlések száma (nők)

36 - 45

46 - 55

56 - 65

66 - 75

76 -

pontszám

1

2

3

4

5

 

  1. FEKVŐTÁMASZBAN KARHAJLÍTÁS FOLYAMATOSAN KIFÁRADÁSIG (db): A vállövi és a karizmok dinamikus erő-állóképességének mérése. Kiinduló helyzet: mellső fekvőtámasz (tenyerek vállszélességben előre néző ujjakkal, egyenes törzs, nyak a gerinc meghosszabbításában, nyújtott térd, merőleges kar) Feladat: a jelentkező mellső fekvőtámaszból indítva karhajlítást és karnyújtást végez. A törzs feszes, egyenes tartását a karnyújtás és karhajlítás ideje alatt is meg kell tartani, a fej nem lóghat. A karhajlítás addig történik, amíg a felkar vízszintes helyzetbe nem kerül. Értékelés: a szünet nélküli, szabályosan végrehajtott ismétlések számát vesszük figyelembe. A feladatra adható pontszám 1 és 5 pont között kerül megállapításra az alábbi táblázat alapján:

folyamatos ismétlések száma (férfiak)

20 - 24

25 - 29

30 - 34

35 - 39

40 -

folyamatos ismétlések száma (nők)

7 - 8

9 - 10

11 - 12

13 - 14

15 -

pontszám

1

2

3

4

5

 

A motoros alkalmassági vizsgán szükséges felszerelés: sportruházat és edzőcipő.

III. 200 méter folyamatos úszás teljesítése – KRITÉRIUM FELTÉTEL

  1. Ennek igazolása az igazoló egyesület vezetőjének pecsétes aláírásával, az igazoló úszóedző megnevezésével, a teljesítés helyének és idejének feltűntetésével lehetséges.
  2. Az igazolást a felvi.hu E-felvételi dokumentumkezelő felületére kell feltölteni, legkésőbb július 9-ig.

 

2. Felvételi vizsga időpontja:

2025. május 27.

2025. június 3.

 

A fenti időpontokra az Egyetem osztja be a jelentkezőt!

A felvételi vizsga pontos napjáról és a helyszínről a jelentkezőt emailen értesítjük a felvételi vizsgát megelőző 15 nappal.

Következő események




Közösségi Média

Károli Podcast

Sport a Károlin

Sport a Károlin

Napi biztatás

Galéria

 

nyelvvizsgaközpont

 

Online tanácsadás 

Diáktanácsadó központ